Dert Sıkıntı Gideren Mucizevi Dua

Dinimizde her sorunun çözümü için okunacak dualar bulunmaktadır. İşlerimizin rast gitmemesi, sağlık sorunlarımız, sıkıntılarımız gibi durumlarda okuyabileceğimiz dualar vardır. Allah’a sığınarak, duasız edilecek bir işin olmadığını bilmek bize güç verir. Dua ederek sıkıntılarımızdan kurtulabilir, huzura kavuşabiliriz. Hayatta karşılaştığımız problemlere karşı kalbimizi dua ile yumuşatıp, Allah’ın rahmetine sığınmayı unutmamalıyız.

Özellikle zor zamanlarda dua ederek tevazu içinde olmak ve sabretmeliyiz. Rızkımızın açılması için dua edebilir, işlerimizin daha iyi gitmesini sağlayabiliriz. Aynı zamanda, hastalık ve acılarla mücadele ederken de okuyabileceğimiz dualar mevcuttur. Baş ağrısı, mide ağrısı, kemik ağrısı, kalp krizi gibi rahatsızlıklarda okuyabileceğimiz dualar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, depresyon, korku, endişe, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak için de okuyabileceğimiz dualar vardır.

İşlerin Rast Gitmesi İçin Dua

Hayatımızın her anında iş yapmak zorundayız ve ‘Rabbim bana hayırlı bir iş nasip et’ diyerek işlerimize başlarız. Fakat bazen işlerimiz beklediğimiz gibi gitmez ve başarısızlıkla karşı karşıya kalırız. İşte bu durumda dualarımızın gücünden faydalanabiliriz. Rızkımızın açılması, işlerimizin rast gitmesi için Kur’an-ı Kerim’de birçok dua yer almaktadır.

Bunlardan biri olan “Rabbim! Rızkımı bana garanti et ve beni doğru yola ilet” duâsını okuyarak, işlerimizin rast gitmesine vesile olabiliriz. Ayrıca “Allahım! Rızanı kazanabileceğim bir iş, yaptığım işte bereket ihsan et” şeklinde bir dua okuyarak Rabbimizden yardım talep edebiliriz.

  • İşlerimizin rast gitmesi için okuyabileceğimiz diğer dualar şunlardır:
  • “Allah’ım, rahmetinin umuduyla işimi kolaylaştır. Kendine yönelten dudaklarıma benim için hayırlı iş seçme hakkını ver.”
  • “Allah Teâlâ, bize rızkımızın kolaylıkla açılması için kapılar açsın ve rızkımızı bereketlendirsin.”

İş hayatımızda başarısızlıkla karşı karşıya kaldığımızda çaresiz hissedebiliriz. Fakat her ne kadar zor olsa da dualarımızın gücüne inanarak Rabbimize sığınabilir ve işlerimizin rast gitmesine vesile olabiliriz.

Hastalıklardan Kurtulmak İçin Dua

Rabbimiz her türlü sıkıntı ve hastalıktan kurtulmamız için dua etmemizi öğütler. Hastalıklardan kurtulmak için okuyabileceğimiz dualardan biri de şöyle:

“Allahümme rabbennââs ezhibilbas, eşfî entelşâfî lâ şifâe illâ şifâuke şifâen lâ yugâdiru sebkete huve illâ mâ şâe rahmetike yâ erhamerrehimîn”

Bu dua, “Ey insanların Rabbi olan Allah’ım! Gönderdiğin her türlü hastalığı yine Sen götür. Şifâ veren yalnız Sensin. Senin dışında şifa veren yoktur. Senin şifândan başka şifa yoktur. Senin dilemedikten sonra hiçbir hastalık kesinlikle geçmez. Sen merhametlilerin en merhametlisisin” anlamına gelir. Bu duayı her türlü hastalıkta ve sıkıntıda okuyabilirsiniz.

Ayrıca, Peygamber Efendimiz’in hadisinde bahsettiği üzere, her türlü sıkıntıya karşı “Hasta eden de şifa veren de Allah’tır” duası da okunabilir. Bu dua, hastalığa yakalanan kişideki şifa enerjisini yükseltir ve tedavi sürecine olumlu etki yapar.

Baş Ağrısı İçin Dua

Baş ağrısı ve migren, günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız sağlık sorunlarından biridir. Ancak bu durumda da yapabileceğimiz çeşitli yöntemler mevcuttur. Dinimizde de okuyabileceğimiz baş ağrısı duaları bulunmaktadır.

Bu dualardan biri; “Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü.Adüğı ve edağı ile Rabbil arşıl azim’de sabit olan Allah’ın izzetine ve celaline hamdolsun.Elhamdülillahi rabbil alemin, ecirna ve ictimna bimaa dakadü fihi ve alallahi fializna ani seytanir racim.” şeklindedir. Ayrıca “Yadullahi fokka basteni ve yahdecu en hayzume ennema yadhacul müstekirr” duası da baş ağrısı ve migrene iyi gelmektedir.

Bunun yanı sıra, baş ağrısı için baş, alın ve şakak bölgesine masaj yapmak da rahatlama sağlayabilir. Ayrıca bitkisel çaylar ve doğal şifalı otlar da baş ağrısını hafifletmede faydalı olabilir. Lavanta yağı ve nane yağı gibi yağlar da bu konuda etkilidir.

Unutmayalım ki sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmesi ve stresten uzaklaşmak da baş ağrısı ve migreni önlemek için oldukça önemlidir.

Mide Ağrısı İçin Dua

Mide ağrısı, hayat kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Bu durumda okunabilecek dua; “Bismillahirrahmanirrahim. Allahümme inni es’elüke bismikel azim, ellezî lem yedûgubbihi esmas sultan, ellezî izâ du’ye bihî icabet, ellezî ye’lemüs sırra vessirra, enn takşife annî mâ eskane fî batnî”. Bu dua mide ağrısı şikayetlerini hafifletmeye yardımcı olabileceği gibi, aynı zamanda Allah’a dualar etme ve güçlü bir bağ kurma fırsatı da sunar.

Yorum yapın